вторник, 11. мај 2021. Вести денес: 140
home Вести

Судот одлучи: Рашковски од куќен притвор оди во Шутка

Судот одлучи: Рашковски од куќен притвор оди во Шутка

Поранешниот генерален секретар во Владата, Драги Рашковски од куќен притвор, мерка што му беше определена за истрагата за набавката на софтверот, оди во истражниот затвор во Шутка.

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција ја прифатил жалбата на јавниот обвинител и му определил 30-дневен притвор, соопштија од Кривичниот суд.

Рашковски се терети за случај во кој злоупотребил државни пари и набавил софтвер чиј автор е и самиот. Софтверот не бил потребен на МВР.

Најнови вести

Коронавирус