петок, 9. декември 2022. Вести денес: 180
home Вести

Судот не му дозволи на Тарчуловски да го следи обраќањето на Столтенберг во Собрание

Судот не му дозволи на Тарчуловски да го следи обраќањето на Столтенберг во Собрание

Судот не му дозволи на Јохан Тарчуловски, кој се наоѓа во домашен притвор, да присуствува на утрешното обраќање на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во Собранието на Република Македонија.

Тарчуловски е осомничен за тероризам и уставно загрозување, во врска со настаните од 27-ми април 2017 година во македонскиот Парламент.

– Постапувајќи по барање на обвинетиот Ј.Т., да добие дозвола од судија на претходна постапка да се оддалечи од местото каде ја издржува мерката куќен притвор, како би можел да присуствува на обраќање во Собранието на Р.М., судијата на претходна постапка м-р Ненад Савески, кој постапува по барањето, го извести лицето дека не му се дозволува да се оддалечи, на одредено време, од местото каде ја издржува изречената мерка – Куќен притвор, имајќи ги предвид одредбите од член 163 ст. 2 од ЗКП според кои, поднесеното барање на обвинетиот не претставува исклучок од законската одредба, се вели во соопштението овјавено од Основен суд Скопје 1.

Qatar 2022