сабота, 31. октомври 2020. Вести денес: 91
home Вести

Судот не дозволи јавноста да ѕирне во спалната соба на Ременски

Судот не дозволи јавноста да ѕирне во спалната соба на Ременски

Јавноста беше исклучена во дел од денешното рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ во делот кога требаше да се прикаже претресот во домот на поранешната пратеничка Фросина Ременски. Судот тоа го стори на нејзино барање со образложение дека на фотографиите се гледаат просториите на нејзниот дом, вкучително и спалната соба и оти на тој начин се прави заштита на приватноста.

Претходно Ременски рече дека сака да го види најпрво видео материјалот од претресот за да може да утвдри дали има или нема совпаѓње со материјалот од нејзните домашни безбедносни камери. Полицијата кога влегла ги исклучила нејзните камери.

Според неа, претресот е извршен незаконски бидејќи при претресот немало никој дома а ниту биле законските услови за вреше на претрес по исклучок.

Коронавирус