недела, 9. мај 2021. Вести денес: 117
home Вести

Судењето за насилствата пред општина Центар продолжува на 6 февруари

Судењето за насилствата пред општина Центар продолжува на 6 февруари

Судењето за насилствата пред општина Центар продолжува на 6 февруари, откако на денешното рочиште беа изведени материјални докази предложени од Специјалното јавно обвинителство.

На почетокот на судењето одбраната побара судот да не ги прифати доказите оти поголем дел од нив биле без архивски број и заверени.

Судот предложи да се продолжи со рочиштето, а одбраната на следното судење да поднесе приговор.

Јавниот обвинител Гаврил Бубевски презентираше и два аудио разговори. Во една од “бомбите” во разговор од 1.6.2013 година меѓу Миле Јанакиески и Никола Груевски се слушна како поранешниот премиер му кажува на Јанакиески “во петок градоначалникот Жерновски да изеде неколку шамари” на што Јанакиески му вика дека може да се изведе тоа и дека ќе организира протест.

Во другата снимка од 13.10.2013 година меѓу Орце Камчев и Миле Јанакиески  Камчев се интересира за состојбата со ДУП-овите во општината.

За насилствата пред општинската зграда во општина Центар на 10 јуни 2013 година, обвинети се повеќе лица, меѓу кои поранешниот премиер Никола Груевски, екс министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова и тогашниот советник во општина Гази Баба Александар Трајковски и уште осум други лица.

Тие се товарат за поттикнување на насилството што се случи при протестите пред Општина Центар во јуни 2013 година. Во досегашното судење за овој предмет, вина признаа четвртообвинетиот Томислав Лазаров и петтообвинетиот Јордан Ристевски и добија условни казни. За седмообвинетиот Димче Крстев, пак, се води одвоена постапка. 

Коронавирус