четврток, 1. јуни 2023. Вести денес: 56
Во живо

Мицкоски во општина Конче во рамките на активноста „Ова е Македонија за сите“

home Вести

Студено време со снег и засилен северен ветер

Студено време со снег и засилен северен ветер

Претпладне облачно со повремени врнежи кои и на некои пониски места ќе се менуваат од дожд до снег.

Во западните делови ќе се формира нова снежна покривка. Повремени слаби врнежи од снег ќе има и на повисоките делови од Скопската котлина. Во пладневните часови врнежите ќе престануваат и облачноста ќе се намали. Ќе дува засилен ветер од северен правец, најизразен вдолж Повардарието.

Утринските температури ќе се движат од -4 до 5 степени, а дневните од -1 до 9 степени.

Наутро доста студено, ќе биде времето утре, а преку денот сончево со мала, а во западните делови умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец.