недела, 18. август 2019. Вести денес: 58
home Вести

Студено време со слаб снег на западот, утре до -15 степени

Студено време со слаб снег на западот, утре до -15 степени

Времето ќе биде студено, претпладне со слаб снег на западот, а ќе дува краткотрајно засилен северозападен ветер поизразен на северот.

Утринската температури ќе се спушти до минус 16 степени, а дневната ќе достигне до еден степен Целзиусов. Во Скопје слично време со температура во интервалот меѓу минус четири и еден степен Целзиусов.

Во наредниве денови ќе преовладува променливо облачно и студено време со максимални дневни температури неколку степени под или околу нулата. Најстудено се очекува да биде во вторник наутро кога речиси во целата земја температурата ќе се спушти под -10, а на повеќе места и под -15 степени.

Нови пообилни врнежи од снег се очекуваат во среда преку денот, но наутро ќе биде студено.