вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 115
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

Студен туш за Заев: СДСМ нема мнозинство, Пендаровски ќе го крши уставот без уверение ќе додели мандат

Студен туш за Заев: СДСМ нема мнозинство, Пендаровски ќе го крши уставот без уверение ќе додели мандат

Шефот на државата Стево Пендаровски постапува согласно претходната пракса, но не е постигнат договор за коалицирање со СДСМ, велат за Сител извори од преговарачкиот тим на ДУИ.

Изворот вели дека сепак преговорите за ново парламентарно мнозинство меѓу СДСМ и ДУИ продолжуваат и покрај тоа што Пендаровски му го доделува мандатот за составување на Влада на Заев, со што го определува и премиерското место.

Од таму велат, дека по утрешната средба на Ахмети со останатите албански партии работите ќе бидат појасни и не е исклучено по оваа средба да има нов бран на средби меѓу СДСМ и ДУИ.

Претседателот Пендаровски веќе соопшти дека мандатот му го доверува на Заев бидејќи од него бил информиран дека коалицијата „Можеме“ освоила најмногу мандати и е во сериозни преговори за обезбедување на потребното парламентарно мнозинство.

Ваквото известување не наговестува дали Заев зад себе ја има поддршката од минимум 61 пратеник. Имено, коалицијата „Можеме“ има освено 46 пратенички мандати, Заев потврди и соработка со едниот пратеник на ДПА, но се уште му недостасуваат уште 14 народни избраници.

Заев изминативе денови имаше интензивни разговори со Ахмети, но ниту од СДСМ, ниту од ДУИ потврдуваат дали е склучен владин договор, особено какво е решението за премиерското место имајќи предвид дека ДУИ инсистираше на премиер Алабанец, а на маса беше и ротирачки премиер во формат 3+1 година во корист на СДСМ.