вторник, 21. септември 2021. Вести денес: 162
home Вести

Стојановски: Горна Матка во општина Сарај веќе три дена без вода!

Стојановски: Горна Матка во општина Сарај веќе три дена без вода!

Населеното место Горна Матка во општина Сарај веќе 3 дена нема воопшто вода за пиење, објави на својата Фејсбук страница претседателот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ-Сарај Мартин Стојановски.

Во поплаките што стигнаа до мене граѓаните велат дека главната пумпа не работи, а проблемот е секое лето огромен со недостиг на вода а истото се случува и во Долна Матка.

Граѓаните сами обезбедуваат вода од локалните продавници.

Замислете како е на тие граѓани кој во овие пеколни температури немаат вода за пиење и хигиена.

Локалната и градската власт спијат и никој не се заангажирал проблемот да биде решен.
Ова е катастрофа.

Бараме од надлежните да одговорат и веднаш да превземат мерки за обезбедување на вода за населението во Горна Матка, пишува Стојановски во својата објава.

Коронавирус