среда, 12. август 2020. Вести денес: 102
home Вести

Стојаноски: Здравствените работници кои си заминуваат од Македонија заслужуваат многу повеќе- ситуацијата е разочарувачка

Стојаноски: Здравствените работници кои си заминуваат од Македонија заслужуваат многу повеќе- ситуацијата е разочарувачка

Кандидатот за пратеник во Изборната единица 1 доктор Синиша Стојаноски преку видео на Фејсбук пишува дека лекарите ја бараат иднината надвор од Македонија, а тоа мора да се промени бидејќи здравствените работници заслужуваат повеќе.

-Нашата држава продуцира многу стручни лекари, а моменталната ситуација во здравството е разочарувачка.
Нашите колеги ја бараат иднината надвор од Македонија, ова мора да го промениме, здравствените работници заслужуваат многу повеќе.
Повисоки плати и достоинствена плата за специјализантите, платени дежурства,подобри услови за работа, реконструкција на болниците и многу повеќе е наша обврска, стои во неговиот пост на Фејсбук.

Нашата држава продуцира многу стручни лекари, а моменталната ситуација во здравството е разочарувачка.
Нашите колеги ја…

Posted by Синиша Стојаноски on Friday, July 3, 2020

Коронавирус