петок, 27. ноември 2020. Вести денес: 0
home Вести

Стојаноски: Власта не успеа да го реши проблемот со депонијата во Ново Село

Стојаноски: Власта не успеа да го реши проблемот со депонијата во Ново Село

„Денеска поднесов амандман со кој побарав во ребалансот на буџетот да се предвидат средства за санирање и трајно решавање на депонијата во Ново Село.
За жал пратениците од владината коалиција го одбија и не се надминаа себе си со цел решавање на овој проблем“, стои во Фејсбук статусот на Бојан Стојаноски, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

-Со амандманот се предлага да се обезбедат средства за изградба на уште една регионална депонија како би се намалило енормното загадување. Со тоа делумно ќе се реши проблемот во градот Скопје. Самата општина неколку пати е фатена од медиуми како депонира отпад, наместо да превземе мерки за нејзино расчистување, пишува тој.

Коронавирус