недела, 26. септември 2021. Вести денес: 106
home Вести

Стојаноски: Ребалансот на Буџетот не е за граѓаните, туку за власта да продолжи да краде и да прави предизборен покуп

Стојаноски: Ребалансот на Буџетот не е за граѓаните, туку за власта да продолжи да краде и да прави предизборен покуп

Во услови на пандемија имаме најголем Буџет, а ниту едно евро нема за капитална инвестиција. Во наредните шест месеци граѓаните нема да добијат ниту еден километар автопат, ниту ќе се гради болница, училишта, спортски сали и слично, рече пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Бојан Стојаноски на собраниската дената за ребаланс на Буџетот за годинава.

Стојаноски посочи дека се вкалкулирани поскапување на електричната енергија 12,5 проценти со нивелација на ддв, и граѓаните ќе почуствуваат недомаќинско работење.

„Граѓаните ќе плаќаат поскапо гориво, ќе се воведат нови даноци, ќе има  покачување на посточките како ДДВ и на други даноци“, рече Стојаноски.

Оттука, додаде тој, ќе има само осиромашување на граѓаните и намалување на животниот стандрад.

„На граѓаните ќе им останат само поскапувањата, сиромаштијата, а власта ќе прави мегаломански буџети за предизборен поткуп и за овие од елитата од власта да продолжат со кредење додека цел свет кажува дека Македонија напредува само во корупција“, заклучи Стојаноски.

Коронавирус