недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 52
Во живо

Изјава на Христијан Мицкоски по посетата на Свети Николе

home Вести

Стојаноска: Процесот на помирување е процес за помирување со оние кои им се потребни за промена на Уставот и уставното име

Стојаноска: Процесот на помирување е процес за помирување со оние кои им се потребни за промена на Уставот и уставното име

Во Координативното тело за помирување, или како што го велам тело за поткусурување, да имаш знак дека ова е навистина процес на помирување, ќе го прифатеа нашиот закон и ќе дадеа свои амандмани. Вака процесот не е во таа насока, вели Дафина Стојаноска, пратеник и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ гостувајќи на телевизија Алфа.

Според неа ова е процес за помирување со оние кои ќе и се потребни на власта во третата фаза за измените на Уставот. Значи, целта, вели таа е да се обезбеди двотретинско мнозинство за да им поминат уставните измени со цел промена на уставното име.

Коронавирус