недела, 25. октомври 2020. Вести денес: 0
home Вести

Стојаноска: Ќе ја разгледаме можноста за импичмент за Претседателот Стево Пендаровски

Стојаноска: Ќе ја разгледаме можноста за импичмент за Претседателот Стево Пендаровски

Дафина Стојаноска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 24 дебатираше на тема моменталните случувања во Собранието во однос на гласањето за петте вонредни состојби на претседателот Стево Пендаровски и изјави дека опозицијата ќе ја разгледаа можноста за импичмент на Претседателот Стево Пендаровски.

-Во текот на емисијата кажав дека одговорот за овој проблем  кој што е несомнено дека  ќе стане и голем  треба да се побараат или кај претседателот  или кај Уставниот суд, но по однос на ова што ме прашавте дали ќе поднесеме иницијатива за импичмент  на претседателот  секако ќе ја разгледаме, став немаме донесено, рече Дафина.

Таа додаде дека ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа за продолжување на вонредната состојба  затоа што  голем дел од уредбите донесени од владата биле наменети за други цели и не се надминала економската и здравствената криза во државата.

Коронавирус