четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 1
home Вести

Стојаноска: Единственото нешто за кое Заев навива и преговара е да се спаси од сопствените велепредавства и криминали

Стојаноска: Единственото нешто за кое Заев навива и преговара е да се спаси од сопствените велепредавства и криминали

Би сакала денеска од пред зградата на МНР да кажам нешто кое целиот свет го знае, а тоа дека националните интереси се црвена линија за секоја една европска и светска држава, само за Зоран Заев македонските национални интереси се како низа црвени пиперки коишто седнал да ги продава како на една тезга во Муртино, истакна Дафина Стојаноска, пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

-Би сакала да направам и една паралела со актуелното фудбалско првенство коешто е во тек и на коешто вчера видовме дека целиот македонски народ се обедини и во еден глас навиваше за нашите фудбалери, фудбалерите на репрезентацијата на Македонија, повторувам на Македонија. Додека пак од друга страна тука во Македонија имаме еден лажен навивач и лажен преговарач, тоа е Зоран Заев, којшто единствено за коешто навива и преговара е да се спаси од сопствените велепредавства и криминали.

ВМРО-ДПМНЕ секогаш била на линијата на мнозинството македонски народ, така е и овој пат, така е и денес, така ќе биде и утре, за среда веќе се најави и се закажа седницата во парламентот на Комисијата за надворешни работи на којашто потврди присуство и министерот за надворешни работи Бујар Османи којшто останува да го сослушаме и да видиме што има да ни каже нас како претставници на народот во тој парламент, околу тоа за што и како преговараат во пресрет на португалското заседавње со Европската Комисија.

Би сакала да порачам дека остануваме тука и утре, а за тоа што ќе се случува после среда, односно после онаа Комисија останува да го изразиме нашето мислење и став откако сето тоа ќе се случи. Македонија според Устав е независна, самоуверена и самостојна држава и секој кошто ќе се одлучи ова да го прекрши, односно којшто ќе се обиде дел од декларацијата на Бугарија којашто е усвоена во бугарскиот парламент во декември 2019 година, ќе значи дека го нарушува Уставот на Република Македонија и за тоа еден ден секако ќе одговара, а ќе одговара пред оние судови во коишто нема да вмешано името на Зоран Заев преку неговите судии, обвинители и итн.

Тој ден ќе дојде, а ние остануваме тука секако да се спротивставиме на овие погубни политики и секако да спречиме уште еден нов македонски национален срам, срам којшто ќе значи погибие на македонската историја, македонската култура и мешање во македонските учебници за историја. Тоа е наше богатство, наша сопственост и Зоран Заев нема апсолутно никакво право сам во свое име да одлучува за вакви круцијални прашања кои се однесуваат на Република Македонија, додава Стојаноска.

Коронавирус