недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 19
home Вести

Стоилковски: СДСМ потроши три години без да преземе мерка за спречување на загадувањето

Стоилковски: СДСМ потроши три години без да преземе мерка за спречување на загадувањето

СДСМ потроши три години без да преземе мерка за спречување на загадувањето. Зоран Заев најавуваше експресно почист воздух откако ќе ја преземе власта, и три години откако ја презема, ниту една мерка за спречување на загадувањето се нема спроведено, ова денеска преку прес-конференција го истакна Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.

-Мерката за субвенционирање на инвертер уреди за греење е дискриминирачка. Како прво мерката е достапна само за жителите на неколку градови, а како второ истата е наменета само за определен  број на граѓани од тие градови. Мерката за инвертери нема реална примена. Практично не можно е со еден инвертер да се загрее цел стан од поголема квадратура од некои 70тина квадрати. Дополнително мерката е крајно популистичка и е очигледен обид за добра бизнис зделка на поединци од власта. 10 милиони кои власта ги дава за субвенционирање ќе бидат профит за некој бизнисмен близок до власта, а граѓаните ќе ги имаат истите проблеми кои ги имаат и сега. Воздухот ќе биде загаден. Половични решенија не се решение за загадениот воздух, туку се само популистичка мерка за замајување на граѓанитем, потенцира Стоилковски.

Тој додава дека ако по три години на власт, Заев и Анѓушев како мерка против загадувањето  на воздухот предлагаат половично решение, кое нема за цел ефикасно решавање на загаденоста, туку само популистички да ќарат поен плус кај граѓаните, тогаш ни е јасно дека не им се пиоритет граѓаните, туку ситните политички поени.

-Граѓаните не се ниско интелегентни за да им поверувааат на манипулациите на Заев и Анѓушев. Доколку Заев и Анѓушев навистина сакаат да преземат мерки против загадувањето, ВМРО-ДПМНЕ со своите стручни тимови уште лани се понуди за помош, при што предложи и мерки кои што неопходно и треба да бидат применети, рече Стоилковски.

Коронавирус