петок, 16. април 2021. Вести денес: 0
home Вести

Стоилковски: По реакцијата на ЗНМ и министерот за корупција да побара одговорност од Марин!

Стоилковски: По реакцијата на ЗНМ и министерот за корупција да побара одговорност од Марин!

Здружението на новинари на Македонија побара Златко Марин градоначалникот на Аеродром да го повлече распишаниот оглас за медиуми и новинари!, пишува на својот Фејсбук профил портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски.

Неколку дена го повикував да го повлече овој срамен обид за поткуп на медиуми преку распишан конкурс за фалење на неговата изборна платформа на СДСМ “стратегија 21-25” за голф терени во Лисиче.

ЗНМ јасно укажува дека овој оглас:

-Создава етички конфликт

-Ја нарушува објективноста на медиумите

-Конкурсот е обид за влијание врз уредувачка политика,

-Ќе предизвика штета на медиумската сцена

-Со тоа страда јавниот интерес

-Му се посочува на Марин потреба од транспарентност во интерес на јавноста

Сега очекувам и Љупчо Николовски, министерот ЗА корупција, да побара одговорност од Марин.

Ниедна лага и манипулација не им минува повеќе, ни во Аеродром, а ниту во светот!, пишува Стоилковски во својата објава.

Коронавирус