среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 146
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Стоилковски: Филипче и Заев со месеци шират лажни вести дека обезбедиле вакцини, мора да сносат одговорност

Стоилковски: Филипче и Заев со месеци шират лажни вести дека обезбедиле вакцини, мора да сносат одговорност

Вакцини од Бугарија НЕМА! Се потврди тоа што го предупредувавме, дека и бугарските власти го посочија, дека ќе поделат, ако им остане, ова денеска преку прес-конференција го истакна Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.

-Цел месец Владата преку својата официјална страница ЛАЖЕ и шири ЛАЖНИ ВЕСТИ! Се уште стои објавата од 22 декември со наслов „Филипче: Бугарија од своите вакцини, дел ќе донира и за Република Македонија“. Па вели: Република Бугарија од секоја пратка на вакцини против КОВИД-19, кои директно ги купиле од производителите, дел ќе донира и на нашата земја! Со оваа одлука во нашата земја вакцини против КОВИД-19 ќе стигнуваат во исто време како и во останатите земји членки на Европската Унија. – ова го пишува на официјалната страна на Владата на Македонија, цитирајќи го Филипче од изјава дадена за една национална телевизија, а по средбата со министерот за здравство на Бугарија, проф. Костадин Ангелов! Филипче навлегува и подлабоко: „Веќе разговаравме и за техничките детали во однос на испораката“, пишува на официјалната страница на Владата, вели Стоилковски.

Тој додва дека тоа што го сокрија Филипче и владата е дека во Бугарија им е децидно кажано – „Имаме можност за препродажба и донирање на вакцини против КОВИД-19, по покривањето на националните потреби ќе обезбедиме вакцини и за граѓаните на Македонија“, директна порака од бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, пренесена и од редакцијата на Дојче Веле на македонски.

-По посочувањето на изјавата на Ангелов и на лагата и за лагата, и за криење на вистината, како и на прашањата – „Што ако Бугарија ги потроши сите дози, или евентуално го сврте грбот, колку животи ќе згаснат, па и колкумина ќе останат со тешки последици заради доцнењето на Филипче?“, СДСМ и власта одговорија „ВМРО-ДПМНЕ лажеше дека нема доволно тестови и заштитна опрема, денеска лаже дека ќе нема вакцини“ – реакција на СДСМ од 23 декември. Истиот тој 23 декември, Зоран Заев преку социјалните мрежи и медиуми пренесе „благодарница“ до Борисов за одлуката за донации на вакцини, со што лагата продолжи да се шири и натаму дека Македонија ќе започне вакцинирање против КОВИД-19 со сиот нормален свет! И ден денеска, Филипче, Заев и власта не знаат колку вакцини им се потребни, колку воопшто ќе добијат и дали воопшто ќе добијат, нивните ЛАГИ со вербални манипулации ОБЕЗБЕДИВМЕ или МАКЕДОНИЈА ОБЕЗБЕДИ ВАКЦИНИ, или ДОБИВАМЕ ВАКЦИНИ ВО ФЕВРУАРИ, МАРТ, не значат ништо конкретно! Ниту се знае кога ќе почне вакцинирање, ниту со кои вакцини, ниту од каде тие ќе пристигнат, вели Стоилковски.

Тој додава дека Зоран Заев, Венко Филипче, Османи, Димитров, Шекеринска, Спасовски, се главните извори на лажни вести во државата и носители на поразите на Македонија и на народот!

-И пред во СДСМ и во Владата да напишат реакција и соопштение за ширење на лажни вести наводно по оваа прес конференција, нека си ги препрочитаат пласираните соопштенија и изјави, а овој прес нека го разберат како мал придонес од ВМРО-ДПМНЕ за борбата со дезинформациите, како и кон борбата со лажните вести! Филипче и Заев со месеци шират лажни вести дека обезбедиле вакцини и мора за тоа да сносат одговорност. Со лага ги наведоа медиумите, за тие да шират лажни вести! Тоа е спротивно и на штитењето на јавниот интерес, спротивно и на навременото и точно информирање, и на крај спротивно на градењето на доверба кон здравствените работници во Македонија, потенцира Стоилковски.

Коронавирус