сабота, 23. јануари 2021. Вести денес: 78
home Вести

Стоилковски: Богоевски мора да сноси кривична одговорност за трговија на нарко-пазарот

Стоилковски: Богоевски мора да сноси кривична одговорност за трговија на нарко-пазарот

Граѓаните немаат потреба од лажно продавање на морал од луѓе како Павле Богоевски кој што во низа од неколку месеци вршел кривично дело и ја извршуваше пратеничката функција, истакнува Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

-Оставката не е и не може да биде оправдување и амнестирање од направениот криминалот. Павле Богоевски мора да сноси кривична одговорност за трговија на нарко-пазарот. МВР и ЈО мора итно да спроведат акција врз основа на личното признание на Павле Богоевски, за да се открие целиот синџир за трговија со наркотици, но и да се провери кои се’  од претставниците на власта, на парламентот, јавни функционери биле дел од таа и од таква криминална трговија но и и злоупотребувале наркотици. Очекуваме против Павле Богоевски да бидат преземени мерки за заштита за обезбедување на присуство, имајќи предвид дека Богоевски извршувал функцијата ја пратеник во Собранието и може да влијае врз сведоци во истрагата, вели тој.

Коронавирус