понеделник, 17. јануари 2022. Вести денес: 158
home Вести

Стоилковиќ: Македонската опозиција ја делегитимираше власта во првиот круг на претседателските избори

Стоилковиќ: Македонската опозиција ја делегитимираше власта во првиот круг на претседателските избори

Тесен резултат во првиот круг на претседателските избори во Македонија е изненадувачки со оглед на фактот дека Гордана Силјановска Давкова претставува само дел од опозицијата, додека Стево Пендаровски беше кандидат на целокупната власт, вели претседателот на Демократската партија на Србите, Иван Стоилковиќ во изјава за sputniknews.

-Изненадувањето е уште поголемо со оглед на фактот дека кандидатката на опозицијата доби најголем дел од поддршката во речиси сите македонски општини, а од друга страна тоа е една голема порака за целокупната владејачка структура дека не води адекватна политика. Имено, ако на гласовите на опозицијата, односно на Силјановска Давкова, ги додадеме гласовите на опозицијата од албанска страна на кандидатот на Беса и Алијансата за Албанците во Македонија, тогаш фактички имаме делегимитирање на власта, истакнува тој.

Целата анализа прочитајте ја на sputniknews.

Најнови вести

Коронавирус