сабота, 28. ноември 2020. Вести денес: 58
home Вести

Стефановиќ: Македонија ќе го прекрши меѓународното право ако не го испорача Морина на Србија

Стефановиќ: Македонија ќе го прекрши меѓународното право ако не го испорача Морина на Србија

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ изјави дека не може да верува оти Македонија нема да го екстрадира Тимор Морина, бидејќи тоа би било непочитување на меѓународното право.

-Сите земји што се дел од Интерпол треба да се придржуваат кон меѓународните прописи. Македонија треба, врз основа на потерницата и документите, кои Србија ги има пратено, да го предаде Морина на државните органи кои на тоа имаат право, изјави денеска Стефановиќ при распределбата на противпожарните и услужните возила на единиците на МВР.

Тимор Морина, поранешен припадник на Ослободителната војска на Косово, беше уапсен во Македонија, откако беше изден налог од Србија, кој ја бара неговата екстрадиција. Барањето е издадено од Интерпол – Србија, пишуваат српските медиуми.

Стефановиќ оцени дека загрижува тоа што „претставниците на приштинските власти тврдат дека тоа нема да се случи“ што, како што кажа „упатува дека се во дослух со органите на Македонија“.

Тој додаде дека не може да замисли дека „Македонија, себеси тоа ќе си го дозволи “.

-Премиерот на Македонија, Зоран Заев, рече дека тие ќе го почитуваат меѓународното право, што значи екстрадиција на српските органи. Ако тоа не се случи, ќе видиме што ќе правиме натаму, не сакам да прејудицирам, изјави Стефановиќ.

Тој истакна дека „заради ваквите ситуации“ Србија се бори да го спречи Косово да биде примено во Интерпол.

-Ним не им е грижа дали некој се бара за кривично дело и дали таа државата има докази. Нив ги интересира политиката и врз основа на тоа одлучуваат дали ќе екстрадираат некого во одредена држава. Тоа е уште еден аргумент зошто не треба да се дозволи прием на Косово во Интерпол , рече српскиот министер на полицијата. (МИА)

Најнови вести

Коронавирус