четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 177
home Вести

Статистика: Колку луѓе се заразиле со коронавирус во секој македонски град?

Статистика: Колку луѓе се заразиле со коронавирус во секој македонски град?

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 101.762, бројката на оздравени пациенти е 90.895, на починати е 3.119, а бројот на активни случаи изнесува 7.748.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови,

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 44485, активни 3421
Куманово 5545, активни 256
Тетово 5428, активни 272
Прилеп 5328, активни 604
Гостивар 3770, активни 138
Штип 3650, активни 122
Велес 3426, активни 250
Битола 3413, активни 168
Кавадарци 3304, активни 559
Охрид 3218, активни 403
Струмица 2696, активни 168
Струга 2399, активни 172
Кочани 1817, активни 72
Кичево 1769, активни 66
Гевгелија 1199, активни 172
Неготино 1196, активни 183
Свети Николе 1106, активни 23
Крива Паланка 822, активни 78
Ресен 805, активни 63
Дебар 792, активни 41
Радовиш 744, активни 26
Делчево 734, активни 184
Берово 641, активни 24
Пробиштип 542, активни 26
Виница 519, активни 23
Валандово 366, активни 30
Крушево 277, активни 67
Кратово 275, активни 36
Демир Хисар 265, активни 15
Богданци 265, активни 39
Македонски Брод 252, активни 7
Демир Капија 241, активни 31
Македонска Каменица 193, активни 3
Пехчево 185, активни 3
Дојран 95, активни 3

Најнови вести

Коронавирус