вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 153
home Вести

Старите дотраeни автобуси се вратија на скопските булевари

Старите дотраeни автобуси се вратија на скопските булевари

Во изминатите два дена Јавното сообраќајно претпријатие ги пушти во сообраќај старите дотрајани автобуси од нивната гаража, пред се на линиите „2“ и „5“, објави „Нетпрес“.

Од ЈСП потврдија дека се ставени во употреба старите автобуси со цел максимално искористување на капацитетите на возниот парк, бидејќи дел од новите автобуси биле ангажирани за претходно договорен организиран превоз на ученици.

Според нивните тврдења старите автобуси биле во исправна состојба и потполно безбедни, а на ваков чекор се одлучиле за да не дојде до прекин на редовните линии.