сабота, 10. април 2021. Вести денес: 49
home Вести

Стаменковска Стојковски: По нашите укажувања, директорка на градинка во Ресен си даде оставка!

Стаменковска Стојковски: По нашите укажувања, директорка на градинка во Ресен си даде оставка!

Заменик министерката за информатичко општество и администрација, Невенка Стаменковска Стојковски објави дека директорка

-По нашите укажувања, директорка на градинка во Ресен си даде оставка! Откако градоначалникот на Ресен не можеше да ја смени директорка на градинката во Ресен, поради важечкиот мандат иако неколку пати проба тоа да го направи бидејќи не сакала да им пушти незаконски огласи за вработување, по истекот на нејзиниот мандат, постави директорка со средно образование без исполнување на ниеден критериум за директор. Истата директорка, по партиска насока распиша незаконски огласи. Ваквата промена не ве амнестира од одговорност, истакна таа.

Функционери од СДСМ објавувале огласи за вработувања и ангажирале работници спротивни на законот и надвор од годишниот план за вработување, обвинува неодамна Стаменковска Стојковски.

Коронавирус