среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

Стаменковска Стојковски: Идентификувавме дури 65 неисполнети ветувања во однос на Реформата на јавната администрација

Стаменковска Стојковски: Идентификувавме дури 65 неисполнети ветувања во однос на Реформата на јавната администрација

Три години од формирањето на Владата, Дамјан Манчевски говори за “евидентни резултати”. Такви резултати имаат само во водењето на нивната капитулантска политика. “Наведната глава сабја не ја сече, но и сонце не гледа”. А не гледа не само поради капитулантската политика, туку и поради криминалците кои не мислат на граѓаните туку само на своите џебови, истакнува заменик министерката Невенка Стаменковска Стојковски.

Нејзиниот Фејсбук статус го пренесуваме во продолжение:

Од нивниот „План за живот“ идентификувавме дури 65 неисполнети ветувања во однос на Реформата на јавната администрација, развојот на информатичкото општество и медиумите, области кои се под директна надлежност на Министерството за информатичко и администрација.

Во првата година биле обезбедени помалку од 0,5% од потребните средства за спроведување на акцискиот план за Стратегијата за Реформа на јавна администрација, а се доцни со над 50% од активностите предвидени во истиот.

Но затоа, Владата на СДС не се откажува од комодитетот и во истата година обезбедила средства за над 150 луксузни возила. Тоа говори за нивните приоритети!

Но, одговорност ќе има, а судот на народот пристигна.