недела, 24. октомври 2021. Вести денес: 102
home Вести

Среќен именден Софија, Вера, Верица, Нада, Љупчо, Љубомир, Љуба

Среќен именден Софија, Вера, Верица, Нада, Љупчо, Љубомир, Љуба

Денес именден празнуваат: Софија, Софка, Вера, Верица, Нада, Надежда, Натка, Љубе, Љупчо, Љубен, Љубомир, Љубосав, Људмил, Љуба.

Православние верници денеска ги празнуваат светите маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија. Светици кои се многу почитувани кај нашиот народ.

На овој ден се празнува споменот на познатата Римјанка Софија која своите ќерки ги воспитала да имаат вера во себеси и во Бога,  да имаат надеж во неговата добрина и љубов кон ближните и кон Севишниот.

 

Локални избори 2021