понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 66
home Вести

Средба на Царовска со Брнз: САД ги поддржува реформите во образованието

Средба на Царовска со Брнз: САД ги поддржува реформите во образованието

Министерката за образование и наука Мила Царовска, денес имаше прв работен состанок со амбасадорката на САД во Северна Македонија, Кејт Мери Брнз и со претставници од УСАИД.

На состанокот, амбасадорката Брнз истакна дека Амбасадата на САД продолжува да биде важен стратешки партнер во унапредувањето на образовниот систем во Северна Македонија и посочи дека Амбасадата на САД е подготвена да го продолжи и унапредува силното партнерство и да даде поддршка на реформските процеси во образованието.

На средбата министерката Царовска ја информираше амбасадорката и останатите присутни, за сите актуелни теми поврзани со стартот на учебната година во услови на Ковид-19, но и за други тековни активности на министерството.

Коронавирус