понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Србите од Македонија ќе го одбележат празникот свети Сава

Србите од Македонија ќе го одбележат празникот свети Сава

Србите од Македонија денеска по дванаесетти пат ќе го одбележат националниот празник свети Сава во Македонскиот народен театар, со централна манифестација, свечена Светосавска академија.

Како што информираат од Српскиот културен центар во Скопје, на свечената академија ќе се обратат високи официјални претставници од Македонија, Србија и Република Српска. Ќе учествуваат и еминентни претставници на јавниот и културниот живот од Република Србија и пошироко.