петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 150
home Вести

Според епидемиолошки анализи во моментов: Еве колку активни случаи со коронавирус има во вашиот град

Според епидемиолошки анализи во моментов: Еве колку активни случаи со коронавирус има во вашиот град

Досега во земјата се направени вкупно 692.096 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 147.229, бројката на оздравени пациенти е 123.710, на починати е 4.478, а бројот на активни случаи изнесува 19.041.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 65415, активни 8676
Куманово 8066, активни 1209
Прилеп 7910, активни 935
Тетово 6918, активни 672
Битола 5732, активни 1236
Велес 5206, активни 698
Гостивар 4994, активни 447
Кавадарци 4993, активни 488
Штип 4742, активни 454
Охрид 4709, активни 846
Струмица 3783, активни 549
Струга 2867, активни 247
Кочани 2582, активни 294
Кичево 2349, активни 298
Гевгелија 2118, активни 339
Неготино 2113, активни 240
Свети Николе 1433, активни 147
Крива Паланка 1178, активни 84
Ресен 1168, активни 218
Радовиш 1039, активни 129
Берово 967, активни 65
Делчево 930, активни 96
Дебар 910, активни 69
Пробиштип 753, активни 42
Виница 742, активни 109
Валандово 633, активни 89
Богданци 469, активни 73
Крушево 457, активни 99
Демир Капија 392, активни 39
Демир Хисар 358, активни 57
Кратово 350, активни 18
Македонски Брод 347, активни 32
Пехчево 250, активни 16
Македонска Каменица 224, активни 11
Дојран 132, активни 20.

Најнови вести

Коронавирус