недела, 12. јули 2020. Вести денес: 166
МЕГА БОМБА

Нуклеарна бoмба: Заев зема рeкет од 6 милиони евра! (АУДИО)

home Вести

Споменик на Горан Стефановски ќе биде подигнат во Дебар Маало

Споменик на Горан Стефановски ќе биде подигнат во Дебар Маало

На триаголниот парк во Дебар Маало, спроти ресторанот „Идадија“ ќе биде поставено спомен обележје посветено на македонскиот драмски писател, Горан Стефановски, кој почина на 27 ноември минатата година.

Иницијативата за поставување на спомен обележје во чест на Стефановски е на Македонската академија за науки и уменици.

Советот на Општина Центар ја прифати иницијативата и на вчерашната седница ја усвои измената на програмата за одбележување значајни настани, истакнати личности и маалски традиции со спомен обележја.

 

Парламентарни избори 2020