среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 149
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, од политички причини сакаа инцидент и сензационалност, оцени министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во врска со интервенцијата на полицијата поради непочитување на задолжителните мерки за заштита од Ковид-19 на Вевчанскиот карневал.

Спасовски во интервју за националниот сервис МТВ нагласува дека договорите „кои ги постигнале во вевчанци, не се испочитувале“.

Министерот апелира да се почитуваат мерките и на тој начин да им се помогне на здравствениот систем и на медицинските работници.

– Јануари е полн со празници и затоа апелираме да престанат групирањата и доследно да се почитуваат мерките, потенцира Спасовски.

Коронавирус