сабота, 23. јануари 2021. Вести денес: 68
home Вести

Спасовски против Заев: Бугарите не го ослободиле Куманово, туку македонските партизани

Спасовски против Заев: Бугарите не го ослободиле Куманово, туку македонските партизани

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски запрашан за изјавата на премиерот Зоран Заев за бугарскиот БГНЕС рече дека неговото Куманово го ослободиле македонските партизани.

– И моето Куманово е ослободено од македонските партизани на 11 ноември од борците против фашизмот и Македонија е ослободена од борците на Народно-ослободителната борба против фашизмот. Куманово многу години негува идеологија која значи борба за развој, демократија и посветла иднина, рече Спасовски.

Министерот ова го одговори запрашан за коментарот на Заев за изјавата во интервјуто дека „Имало некогаш некоја администрација, во тој момент, на почетокот, а потоа Бугарија се дига заедно со антифашизмот, се бори за слобода, за демократија и апсолутно е дал од антифашистичкиот фронт. Бугарски и македонски војски ослободуваат територии – Крива Паланка, Куманово, Скопје и во целиот овој дел“.

Спасовски повика да не се дозволи тоа што се случувало пред седум-осум децении да биде пречка за нашето одење напред, а историјата да се остави на историчарите и иднината да ја земеме во нашпи раце.

– Многу е важно уште еднаш да се повторат некои факти. Македонија ја оствари својата сувереност во АСНОМ-ска Македонија и нашата држава почива на антифашизмот. Европските народи се договорија да не заборават, меѓутоа и да си простат за да одат напред. Посебно треба да се истакне дека за македонскиот јазик и македонскиот идентитет никој не смее да разговара и преговара, бидејќи се работи за самоопределување, повика Спасовски.

На едно од новинарските прашања рече дека МВР сериозно работи на говорот на омраза на социјалните мрежи, но не специјално за оној насочен кон Бугарија.

– Ние работиме сериозно во овој дел и во јакнење на нашите капацитети како човечки ресурси и материјални средства на откривање на комјутерскиот криминал, бидејќи најчесто говорот се шири на социјалните мрежи. Превземени се одредени дејствија на фејсбук-групи, но не специјално за ова што ни се случува со Бугарија, туку генерално на целиот говор на омраза, додаде тој.

Коронавирус