четврток, 8. јуни 2023. Вести денес: 1
home Вести

Спасовски ќе казнува доколку повикувате да не се гласа на референдумот преку интернет

Спасовски ќе казнува доколку повикувате да не се гласа на референдумот преку интернет

Денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски имаше видео обраќање во кое кажа дека ќе се казнуваат и оние кои на интернет би пропагирале граѓаните да не гласаат на референдумот.

-Секаков вид на притисок, закана или уцена при чинот на гласањето ќе биде спречен и санкциониран согласно законите. Ова важи и за активностите на интернет. Секој обид за попречување на право на глас ќе биде санкционирано, изјави Спасовски.

Инаку, на социјалните мрежи многу голем број граѓани повикуваат на бојкотирање на референдумот за промена на уставното име и Уставот на Република Македонија.

Најнови вести