петок, 9. декември 2022. Вести денес: 180
home Вести

Советот на обвинители одлучи за статусот на Јанева

Советот на обвинители одлучи за статусот на Јанева

Советот на јавни обвинители ниту по осум часа расправа , не најде решение за статусот на шефицата на Специјалното јавно обвинителство во оставка , Катица Јанева , која е во притвор.

Според претседателот на Советот на јавни обвинители , Коле Штерјев , за прв пат се соочуваат со ваков предмет и треба да се донeсе внимателно одлуката.

И по безмалку деветчасовна маратонска седница, Советот на јавни обвинители не успеа да донесе одлука за разрешување на специјалната обвинителка Катица Јанева. Претседателот на советот, Коле Штерјев рече дека поради обемниот материјал што треба да се разгледа, одлуката ќе биде донесена во четврток..

Тој по завршувањето на осумчасовната седница , најави дека Советот продолжува со работа во четврток во 10 часот.

Qatar 2022