недела, 4. декември 2022. Вести денес: 19
home Вести

Советот на јавни обвинители утре ќе цени дали ќе покрене постапка за разрешување на Јанева

Советот на јавни обвинители утре ќе цени дали ќе покрене постапка за разрешување на Јанева

Советот за јавни обвинители утре ќе цени дали ќе започне постапка за разрешување на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која во моментов е во притвор во затворот Скопје за предметот „Рекет“ на Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција.

Како што соопшти претседателот на Советот Коле Штериев за МИА, на седницата ќе се одлучува дали Советот ќе оцени да започне постапка за разрешување на Јанева и да донесат извештај.

Седницата на Советот ќе биде затворена за јавноста поради тајноста на истражната постапка којашто сеуште е во тек.

Коронавирус