четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 142
home Вести

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје: Во СДСМ неспособноста на Филипче убива, а на Шилегов труе

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје: Во СДСМ неспособноста на Филипче убива, а на Шилегов труе

СДСМ и Шилегов не направија ништо за подобрување на квалитетот на воздух. Уште зимата не е почната, а нивото на канцерогени ПМ10 честички е 5-6 пати над максимално дозволеното, реагираат од Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје.

„Скопје секоја вечер се труе.

Шилегов три години фрлаше пари за се, само за подобрување на квалитетот на воздух не одвои ниту денар.

Воздухот е позагаден од кога било порано. Тоа е дополнителен проблем и при КОВИД пандемијата, како за хронично болните, така и за сите граѓани.

Во СДСМ неспособноста на Филипче убива, а на Шилегов труе.

Шилегов дава 200 илјади евра за лампиони, а нема за почист воздух.

Ниту Шилегов, нуту Филипче, ниту СДСМ се грижат за граѓаните. Затоа сме тука кај што сме Скопје затворен лонец со смог“ – порачуваат советниците.

Најнови вести

Коронавирус