петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 108
home Вести

Сообраќајот се одвива по суви коловози со умерен интензитетот

Сообраќајот се одвива по суви коловози со умерен интензитетот

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози со умерен интензитетот надвор од градските средини.

На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

На регионален пат Р-2238 село Галичник – Маврово ве тек се градежни работи во период од 10:00 до 16:00 часот кога сообраќајот ќе биде во прекин. На место на работите ќе биде поставена соодветна сообраќајна сигнализација.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и исклучително внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.