вторник, 6. декември 2022. Вести денес: 165
home Вести

Сообраќајот се одвива по претежно суви коловози

На патниот правец А-2 Кичево-Охрид, помеѓу планински превој Пресека и село Врбјани, поради изведување градежни работи на патот одноно минирање, утре во периодот помеѓу 12.00 и 15.00 часот сообраќајот ќе биде во прекин околу 15 минути.
Сообраќајот се одвива по претежно суви коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози, додека на повисоките планински и осојничави места коловозите се влажни.

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен.

На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

На патниот правец А-2 Кичево-Охрид, помеѓу планински превој Пресека и село Врбјани, поради изведување градежни работи на патот одноно минирање, утре во периодот помеѓу 12.00 и 15.00 часот сообраќајот ќе биде во прекин околу 15 минути.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково. 

Qatar 2022