понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 174
home Вести

Сообраќајот на улиците пред и околу Собранието денеска од 10 часот ќе биде пренасочуван

Сообраќајот на улиците пред и околу Собранието денеска од 10 часот ќе биде пренасочуван

Сообраќајот на улиците пред и околу Собранието денеска од 10 часот ќе биде пренасочуван поради поставување на бина за вечерашниот протест против промена на името.

Од МВР известуваат дека поради протестот организиран од група граѓани „Млади за Македонија“, сообраќајот на улиците Даме Груев и Васил Главинов во правец кон „Црвен крст“ и обратно од крстосница 11 Октомври и булеварот Кочо Рацин ќе биде пренасочен.

„Министерството за внатрешни работи го почитува правото на слободно и јавно изразување на мислата, но истовремено апелира граѓаните да се воздржат од преземање на насилни активности за да се сочува јавниот ред и мир“, се вели во соопштението од МВР.

Протестот ќе почне во 20 часот.

Најнови вести

Коронавирус