петок, 7. мај 2021. Вести денес: 167
home Вести

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози но еве која е препоракта на АМСМ

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози но еве која е препоракта на АМСМ

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонската страна нема подолги задржувања за влез и за излез од државата, информира Автомотосојузот на Македонија во вечерниот извештај за состојбата на патиштата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Тоа посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево. (МИА)

Коронавирус