сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 47
home Вести

Сончево време – утринските температури од -4, дневните до 21 степен

Сончево време – утринските температури од -4, дневните до 21 степен

Времето денеска ќе биде сончево и малку потопло со мала облачност, поизразена на запад и со слаб до умерен југозападен ветер.

Утринската температура ќе се движи од минус четири до три, а максималната од 13 до 21 степен.

Во Скопје и околината ќе биде сончево и потопло, со мала до умерена облачност и со слаб променлив ветер.

Температурата ќе се движи од  -1  до 18 степени.

До петок времето ќе биде претежно сончево. Минималните температури утре на повеќе места ќе се спуштат малку под нула, а потоа ќе бидат во постепен пораст. Во сабота ќе има зголемена облачност и од попладневните часови ќе има локални врнежи од дожд, проследени со ретки грмежи. Во ноќта кон недела и во недела претпладне врнежите ќе бидат поинтензивни и ќе се преместуваат кон исток.

За време на викендот ќе дува засилен ветер, во сабота од јужен, а во недела од западен правец. До недела дневните температури ќе бидат во пораст, што ќе предизвика забрзано топење на снежната покривка на планините.