вторник, 22. јуни 2021. Вести денес: 145
home Вести

Сончево време со мала облачност, температурите до 18 степени

Сончево време со мала облачност, температурите до 18 степени

Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност, претпладне по одделни котлини со појава на магла и ниска облачност. Ќе дува слаб, во југозападните делови повремено умерен ветер од југозападен правец.

Утринската температура ќе се движи од минус 1 до 6, а дневната од 11 до 18 степени.

Во Скопје, претпладне со услови за појава на магла и ниска облачност. Во текот на денот сончево со мала до умерена облачност и претежно тивко. Утринската температура ќе се спушти до 2, а дневната ќе достигне до 13 степени.

До недела ќе се задржи стабилно време со натпросечни дневни температури што ќе предизвика топење на снежната покривка на планините. По котлините во утринските и раните претпладневни часови ќе има појава на магла и ниска облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер во четврток од северозападен, а потоа од јужен правец.

Најнови вести

ЕУРО 2020

Македонија