среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Сончево време со доумерена облачност, попладне услови за дожд

Сончево време со доумерена облачност, попладне услови за дожд

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала доумерена облачност. Кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми, а во јужните делови ќе има локални врнежи од дожд.

Утринската температура ќе се движи од минус два до пет степени, а дневната температура од 16 до 20 степени, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

Во Скопје ќе биде сончево со мала доумерена облачност. Утринската температура ќе достигне до три степени, а дневната температура до 19 степени.

Во четврток ќе има зголемена облачност, а во јужните делови ќе има и локални врнежи од дожд. Потоа продолжува периодот на стабилно време со појава на утринска магла по котлините. Дневната температура ќе биде малку над просекот за овој период од годината.

Коронавирус