вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 44
home Вести

Сончево со умерена облачност, магла по котлините – во сабота снег и во населените места

Сончево со умерена облачност, магла по котлините – во сабота снег и во населените места

Времето во земјава ќе биде сончево со умерена облачност. По котлините значително облачно или со појава на магла, особено претпладне. Во јужните делови ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен и западен правец.

Утринската температура ќе се движи од минус нула до 4, а дневната од 7 до 15 степени.

Во Скопје, претпладне со значителна ниска облачност, која во текот на денот ќе се намали. Утринската температура ќе се спушти до 1, а дневната ќе достигне 9 степени.

И во четврток ќе се задржи стабилно и суво време, по одделни котлини со појава на магла и значителна ниска облачност. Под влијание на влажен бран од петок попладне до недела ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд, а на планините со снег. Поради продор на студена воздушна маса од север, во сабота кон крајот на денот висинската граница на снежните врнежи ќе се спушти и под 1000м, па снег ќе има и во повисоките населени места, особено во западните делови од земјава.

Коронавирус