понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 135
home Вести

Солун замина во историјата, Заев сега го користи грчкиот топоним Тесалоники

Солун замина во историјата, Заев сега го користи грчкиот топоним Тесалоники

На вечерашната трибина во Берово, премиерот Зоран Заев за градот Солун го употреби грчкиот топоним „Тесалоники“.

-Нас не ни смета некој во Тесалоники, Кавала да се нарекува Македонец. Сите знаеме за историската Македонија, Егејска, Пиринска. Но, сега со пушки ли ќе ги освојуваме ли Грција и Бугарија? Наместо тоа, ајде да ги отвориме границите – рече Заев.