сабота, 16. октомври 2021. Вести денес: 59
home Вести

Софија: Груевски нема бугарски пасош

Софија: Груевски нема бугарски пасош

Министерството за правда на Бугарија ги демантира информациите објавени во некои медиуми дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски избегал во Унгарија со бугарски пасош.

– Никола Груевски не е бугарски државјанин и не поднел документи за бугарско државјанство. На Груевски не му е издаден бугарски пасош од Министерството за внатрешни работи, соопшти бугарското Министерство за правда.

МИА

Коронавирус