сабота, 25. септември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Собраниската општа расправа за ребалансот на Буџетот продолжува утре

Собраниската општа расправа за ребалансот на Буџетот продолжува утре

Собранието утре напладне ќе ја продолжи општата расправа за дополнетиот ребаланс на Буџетот.

Во денешниот попладневен дел од 47-та седница, дискусијата главно се сведе на партиски препукувања.

Претходно, пратениците ги повторија ставовите, оние од СДСМ дека ребалансот е развоен и ќе овозможи инвестиции, а нивните колеги од ВМРО-ДПМНЕ дека е за предизборен поткуп и ќе поттикне нови непродуктивни трошења.

Во дополнетиот ребаланс на Буџетот се вметнати и осумте амандмани усвоени на Комисијата за финансирање и буџет. Општата расправа почна во четвртокот, а може да трае пет дена.

Коронавирус