недела, 4. декември 2022. Вести денес: 40
home Вести

Собранието усвои повеќе закони по скратена постапка

Собранието усвои повеќе закони по скратена постапка

Собранието на Република Македонија попладнево во продолжението на 59. седница усвои четири закони по скратена постапка.

Пратениците по скратена постапка ги усвоија дополнувањата на Законот за аудио и аудио визуелни медиумски услуги.

Измените се однесуваат на домашна аудио и видео продукција. Измените ќе важат до 1 јануари 2019 година.

Пратениците ги донесоа и измените и дополнувањата на Законот за просторно и урбанистичко планирање, како и дополнувањата на Законот за градење, по скратена постапка. (МИА)

Најнови вести

Коронавирус