четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 122
home Вести

Собранието штанца закони, за два месеци 20 закони само со европско знаменце

Собранието штанца закони, за два месеци 20 закони само со европско знаменце

Власта прави злоупотреба на европското знаменце и при носење на законот за попис на населението. Македонскиот парламент штанца закони, само за 2 месеци над 20 закони само со европско знаменце. Во споредба со европските парламенти и членките на ЕУ каде во текот на една година не се носат поовеќе од 150- 160 закони, македонскиот парламент фабрика за закони за два месеци над 170 закони.

И покрај критиките во извештајот на ЕК за злоупотреба на европското знаменце владејачкото мнозинство продолжува да биде рекордер во носењето закони со европско знаменце.

Власта продолжува да го злоупотребува европското знаменце овој пат за законот за попис. Заев и владеачкото мнозинство продолжуваат со злоупотреба на европското знаменце и при носењето на законот за попис што е моментално во процедура во Собрание.

Поради прекумерната употреба на носење на закони со европско знаменце реагираше и пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска -Давкова која на вчерашната расправа во Собранието за законот за попис на населението истакна дека Македонија е рекордер за носење закони со европско знаменце.

-Во европските парламенти во членките на ЕУ обично во текот на една година не се носат повеќе од 150- 160 закони, ние за два месеци, оваа собраниска фабрика произведе речеси 170 закони меѓу нив и законот за попис на населението, домаќинствата и становите чии наслов не соодветствува на она што ќе се попишува. Инаку патем за два месеци имаме речеси 20 закони со европско знаменце кои поминале овде, повторно невиден рекорд и јас се чудам зошто не добиваме почеток на преговори на таква фантастична европеизација во ова Собрание, нагласи Силјановска.

Коронавирус