недела, 29. ноември 2020. Вести денес: 0
home Вести

Собранието пред распуштање, договор за законот за ЈО уште нема

Собранието пред распуштање, договор за законот за ЈО уште нема

Пет дена пред очекуваното распуштање на Собранието, власта и опозицијата сè уште ги немаат усогласено ставовите за законот за јавното обвинителство.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, вчера изјави дека и на 12 февруари до 23:00 часот да дојде усогласен предлог закон има процедурална можност да биде ставен на гласање

-И до 23:00 часот на 12-ти да биде дојден предлог усогласен има процедурална можност тој предлог да биде претворен во закон. Неспорно, но на крај на мандат пред распуштање на Собрание само да се отвори седница, а неусогласен предлог, и да се претвори во театар е тоа немам намера. Нема потреба од некаква тензична ситуација пред одење на избори, изјави Џафери.

 

Најнови вести

Коронавирус