сабота, 22. јануари 2022. Вести денес: 2
home Вести

Собранието ќе избира состав на ДИК

Собранието ќе избира состав на ДИК

Собранието на Република Македонија, се очекува вечерва да го избере составот на Државната изборна комисија (ДИК).

Во 19 часот, пак, треба да започне седницата на Комисијата за прашања на избори и именувањата која што треба да произлезе предлогот за членови на ДИК која треба да го спроведе есенскиот референдум за името.  Членовите на ДИК ќе се бираат од листата од 40-ина кандидати што беа пријавени на конкурсот распишан од Собранието.

Ова ќе биде привремен состав на ДИК. Претседателот ќе биде од редот на опозицијата, а неговиот заменик на предлог на владејачката СДСМ.

Според предлог на партиите, се очекува членови на ДИК предложени од СДСМ да бидат Борис Кондарко, Јанакие Витановски и Радица Ристевска, опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги предложи Оливер Дерковски кој истовремено треба да биде и претседател на Комисијата и Елизабета Постоловска. Свои членови во ДИК ќе имаат и ДУИ и, според информациите, заеднички кандидат Алијанса на Албанците и Беса.

Веднаш по одржувањето на оваа седница треба да почне пленарната седница за законите договорени на претпладневниот дел од денешната лидерска средба, како и за ДИК. Најавена беше и можност за донесување одлука за распишување на референдумот доколку се постигне договор, но на лидерската средба партиите имаа различни ставови во врска со референдумското прашање. (МИА)

Коронавирус